Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pat vertinama, kaip ilgalaikė, visada atsiperkanti investicija.
Renovuoti namai gali būti taupesni nei nauji
Šiandien jau niekas nebeabejoja, kad atnaujinus daugiabutį, pasiekiame geresnių būsto energinio efektyvumo rezultatų. Apšiltinus namą ir atnaujinus šildymo sistemą, temperatūra bute tampa komfortiškesnė – ją dažniausiai galima reguliuoti pagal poreikį. Po renovacijos sutaupoma – išlaidos būstui šildyti yra 25 – 60 proc. mažesnės nei prieš renovaciją. Remiantis AB „Klaipėdos energija“ duomenimis, per keturis šalčiausius praėjusio šildymo sezono mėnesius renovuotų namų gyventojai sumokėjo maždaug 80 proc. mažiau, nei gyvenantys nerenovuotuose namuose. Pavyzdžiui, nerenovuoto namo gyventojai už 60 m2 buto šildymą 2021 m. lapkričio – vasario mėn. sumokėjo 248,15 Eur (be PVM), o per tą patį laikotarpį renovuoto namo gyventojai už tokio pat ploto butą sumokėjo – 137,54 Eur (be PVM). O šiais metais renovuoto ir nerenovuoto namo šildymo kainų skirtumas bus didesnis, kadangi Be to, paskaičiuota, kad kokybiškai ir kompleksiškai renovuotuose daugiabučiuose šilumos gali būti suvartojama net mažiau nei naujos statybos namuose.
Ilgalaikė, visada atsiperkanti investicija
Specialistai įvardina ir kitus daugiabučių renovacijos privalumus. Renovavus namą, nuo atmosferos poveikių apsaugomos pastato konstrukcijos, atnaujinamos inžinerinės sistemos – taip pailginamas pastato ilgaamžiškumas bei išvengiama netikėtų išlaidų dėl galimų avarijų ar neplanuotų remonto darbų. Be to, gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo namų ir aplinkos, kurioje gyvename. Renovavus namą, ji neabejotinai pagerėja. Dar vienas privalumas – prisidedama prie klimato kaitos mažinimo – atnaujinto daugiabučio 60 kv. metrų butas per šildymo sezoną sumažina anglies dioksido dujų išmetimus daugiau nei tona.
Namo renovacijos nauda neabejoja ir nekilnojamojo turto rinkos specialistai, kurių teigimu atnaujintas būstas vertinamas nuo dešimtadalio iki trečdalio brangiau. UAB „Ober-Haus“ specialistai paskaičiavo, kad butas atnaujintame name kainuoja mažiausiai 15 – 20 proc. daugiau nei butas nemodernizuotame name. Toks turto vertės padidėjimas stebimas didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Mažesniuose miestuose jis kažkiek mažesnis, tačiau taip pat jaučiamas. Taigi, renovacija patikima investicija į būsto vertės pakėlimą – atnaujintas būstas tampa daug patrauklesniu pirkėjams ar nuomininkams, todėl didėja jo kaina.
Didesnė renovuotų privačių namų vertė
Privačius namus taip pat svarbu renovuoti, nes susikuriamos komfortiškesnės gyvenimo sąlygos, sumažinamos išlaidos šildymui, pagerinamas namo estetinis vaizdas, jei šeimai reikia daugiau vietos, galima padidinti būsto plotą, taip pat atsisakoma iškastinio kuro naudojimo, sumažinama oro tarša ir padidinama namo vertė. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska ragina gyventojus pasinaudoti Lietuvos Respublikos Aplinkos apsaugos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama. „Tikime, kad privačių namų renovacija duoda ne mažesnę naudą nei daugiabučių. O ir šiuolaikinės technologijos leidžia padaryti didelį proveržį renovacijos procesuose, kurie dabar galbūt nėra tokie aktyvūs, kokie galėtų ir turėtų būti. Kalbant apie patį renovacijos procesą – svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad namas turi būti gyvenamosios paskirties. Diegiama priemonė turi padėti tausoti aplinką. Taip pat pačiame namo renovacijos procese svarbu naudoti efektyvias ir kokybiškas medžiagas. Nepaisant to, kad namų savininkai naudojasi APVA suteikiamomis subsidijomis – visiems mums, visada yra itin svarbus ekonomiškas ir kaip įmanoma efektyvesnis šilumos panaudojimas, tvarus visuomenės mąstymas, kuris yra mūsų produktų, veiklos, taip pat ir mokslinių tyrimų pagrindas“, – sako A. Buska.
Tyrimai rodo, jog renovavus individualų namą sutaupoma vidutiniškai 63 proc. šilumos energijos. UAB ROCKWOOL specialistų paskaičiavimu, apšiltinus namo sienas ir stogą per vieną šildymo sezoną galima bendrai sutaupyti apie 2000 eurus. ,,Pagrindinis šilumos izoliacijos tikslas, aišku, yra šilumos nuostolių per atitvaras mažinimas, o tai lemia ir šildymo kaštų sumažinimą. Šiltinimui naudojama efektyvi izoliacija iš akmens vatos išsiskiria ir tuo, kad ji nesideformuoja, nepraranda savybių laikui bėgant kaip kitos medžiagos. Gaminių šiluminiai parametrai nekinta ilgus metus, dėl to užtikrinamas didelis komfortas ir mažos išlaidos šildymui“, – įsitikinęs, – UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska.
Edgaras Misiukas
Komunikacijos specialistas
UAB ROCKWOOL