10.7 C
Šakiai
2024 / 04 / 29

Moksleivių mokymosi procesas gali būti daug efektyvesnis – pataria gydytojas

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Jauniems žmonėms ruduo dažniausiai asocijuojasi su mokslų ar studijų pradžia. Ne paslaptis, kad šiuo laikotarpiu protinė veikla suintensyvėja, todėl norint užtikrinti efektyvų ir sunkumų nekeliantį mokymosi procesą, reikia nepamiršti skirti dėmesio sveikatai. Pasak Vilniaus „InMedica“ klinikos echoskopuotojo, šeimos gydytojo Rimgaudo Vincevičiaus, nors jaunas organizmas atsistato, regeneruojasi ir pasveiksta greičiau nei vyresnio amžiaus žmonių, tačiau šaltuoju metų laiku visi, nepriklausomai nuo amžiaus, susiduria su tam tikrais sezoniniais sunkumais, galinčiais tapti tikru išbandymu gerai savijautai.

- Reklama -

„Atvėsus orams trumpėja dienos, todėl susiduriame su natūralios saulės šviesos mažėjimu, dėl vėstančių, debesuotų, lietingų orų mažiau laiko praleidžiame lauke, be to, didėja virusinių ir bakterinių infekcijų pavojus. Šie veiksniai turi įtakos mūsų savijautai, todėl svarbu skirti dėmesio sveikos gyvensenos principams, kad tinkamai pasirūpintume savo sveikata“, – pasakoja R. Vincevičius.

Dažniausiai sveikatai koją pakiša rėžimo nesilaikymas

Svarbu nepamiršti ir sporto, nes tai padeda ne tik pasirūpinti kūnu, bet ir mažina stresą.

Pasak šeimos gydytojo, jeigu reikėtų išskirti, kokios dažniausios klaidos silpnina studentų organizmus, pirmiausia tai būtų poilsio, mitybos bei fizinio aktyvumo režimo nesilaikymas, o kitas veiksnys – žalingi įpročiai, pavyzdžiui, alkoholio ar nikotino vartojimas.

„Prasidėjus studijoms ar mokslams, jaunimas daugiau laiko praleidžia prie knygų, kompiuterių bei sėdėdami paskaitose. Dėl šių priežasčių sumažėja jų fizinis aktyvumas – mažiau vaikštoma, sportuojama, važinėjama dviračiu.“, – teigia R. Vincevičius.



Taip pat išvykus iš namų ir pradedant savarankišką gyvenimą, ypač pirmakursiams, dažnai nukenčia vartojamo maisto kokybė, maitinimosi režimas, o sumažėjus tėvų priežiūrai atsiranda daugiau galimybių ir pagundų įgyti žalingus įpročius.

„Dėl netaisyklingos, nereguliarios mitybos, alkoholio vartojimo, rūkymo, dažnai skrandyje kyla rūgštingumas, atsiranda refliuksas, diskomfortas skrandžio srityje ir už krūtinkaulio. Tai gali lemti rytinius gerklės perštėjimus, virškinimo sutrikimus, atsiradusį nuovargį, pablogėjusią dėmesio koncentraciją ar atmintį“, – akcentuoja „InMedica“ klinikos šeimos gydytojas.

- Reklama -

Svarbu skirti dėmesio tam, ką valgome

Vilniaus „InMedica“ klinikos echoskopuotojas, šeimos gydytojas Rimgaudas Vincevičius.

Norint tinkamai pasirūpinti savo organizmu, pirmiausia svarbu užtikrinti pilnavertę mitybą. Joje turėtų būti pakankamas kiekis baltymų tiek augalinės kilmės, gaunamų iš pupų, žirnių, lęšių, avižų, riešutų, tiek gyvulinės kilmės – iš kiaušinių, jautienos, vištienos, varškės, įvairios žuvies, pavyzdžiui, tuno, skumbrės ar menkės. Taip pat mitybos racionas turėtų būti papildytas kuo įvairesnėmis daržovėmis ir vaisiais.

„Pirmoje dienos pusėje reikėtų valgyti daugiau angliavandenių turinčio maisto, o antroje – daugiau baltymų turinčio maisto, nes tai padeda išlikti energingiems ir žvaliems“, – pabrėžia šeimos gydytojas.

Jis taip pat pastebi, kad įprastai studentų racione būna per mažai žuvies, todėl papildomai reikėtų pasirūpinti Omega-3 riebalų rūgšties maisto papildais. Be to, vitaminai ir mikroelementai, pavyzdžiui, vitaminai D, C, cinkas, selenas ar magnis, leidžia dar geriau sustiprinti organizmą reikalingomis medžiagomis.

„Jeigu vartojate vitaminus, mikroelementus ir kitus maisto papildus – pasirūpinkite, kad jų gautumėte pakankamai. Svarbu ne tik tai, kokie maisto papildai naudojami, bet ir kaip tai daroma, nes geležis geriau pasisavinama ją geriant su vitaminu C ir folio rūgštimi, o vitamino D pasisavinimas gerėja kartu vartojant magnį“, – pastebi R. Vincevičius.

Tinkamas poilsis – raktas į sėkmingus mokslus ir gerą savijautą

Žinoma, studentams, siekiantiems gerų mokslo rezultatų, ne ką mažiau dėmesio reikia skirti ir poilsiui. Miegas turi didelę įtaką atminčiai, nes jo metu trumpoji atmintis ir prisiminimai yra sustiprinami ir verčiami ilgalaike atmintimi bei prisiminimais.

Dėl miego trūkumo nepailsima, jaučiamas nuovargis, prastėja dėmesio koncentracija, blogėja atmintis, todėl gali suprastėti mokymosi rezultatai ir pažymiai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad miego metu gaminasi melatoninas, o netinkamas miego režimas mažina jo kiekį, todėl tampa sunkiau užmigti, didėja nerimas, žemėja emocinis fonas bei suprastėja nuotaika

„Miegas yra labai svarbus poilsio elementas, jo trukmė turėtų būti 7–8 valandos per parą. Taip pat poilsiui priskirčiau pasivaikščiojimą gamtoje, atsitraukimą nuo kasdienės rutinos ir minčių“, – atkreipia dėmesį R. Vincevičius.

Pasak gydytojo, galima išbandyti sąmoningo buvimo praktiką ar kitos meditacijos rūšį, rasti bendraminčių, draugų, su kuriais būtų galima pasikalbėti, užsiimti labdaringa, socialine veikla, nes pozityvios, švarios mintys padeda palaikyti sveiką kūną. Svarbu nepamiršti ir sporto, nes tai padeda ne tik pasirūpinti kūnu, bet ir mažina stresą, be to, galima rinktis iš įdomių sporto būrelių, pavyzdžiui, lankyti pramoginius ar lotynų Amerikos šokius.

Profilaktinis sveikatos patikrinimas irgi svarbus

Nors dažniausiai studentai nesiskundžia gretutinėmis ligomis, nereikėtų pamiršti reguliarių profilaktinių apsilankymų pas savo šeimos gydytoją.

„Tai daryti reikėtų du kartus per metus – prieš mokslo metų pradžią pasitikrinti, kaip pasiruošėme studijoms, kaip per vasarą pailsėjome, kiek prikaupėme vitaminų, su kokiomis jėgomis pradėsime mokslus, o kitą kartą – po žiemos sesijos – pasitikrinti, ko trūksta, ko reikėtų papildyti, kaip pakoreguoti mitybą, vitaminų bei mikroelementų vartojimą“, – akcentuoja šeimos gydytojas.

Pasak jo, norint patikrinti bendrą organizmo būklę, laiku rasti sveikatos sutrikimus ir užkirsti jiems kelią naudinga atlikti profilaktinius tyrimus.

„Pradėčiau nuo bendro kraujo ir šlapimo tyrimo, gliukozės, feritino, vitamino D ir B12, folio rūgšties, vario, bendro baltymo, albumino kiekio nustatymo kraujyje. Be to, yra įvairių tyrimų paketų – nuovargio, sportuojantiems ar skirtų sirgusiems virusinėmis ligomis. Jeigu studentai skundžiasi papildomais negalavimais, juos reikėtų aptarti su šeimos gydytoju ar kitu sveikatos specialistu“, – atkreipia dėmesį R. Vincevičius.

- Reklama -
spot_img
spot_img

Prezidento posto siekiantis D. Žalimas paaiškino, kuo skiriasi nuo I. Šimonytės: galėčiau geriau konsoliduoti...

Su Laisvės partija prezidento posto siekiantis Dainius Žalimas tikina rinkėjams galintis pasiūlyti profesionalumą, nuoseklumą ir atsakomybę. Šalies vadovu tapti panoręs buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas pripažįsta, kad jo ir prezidento rinkimuose jėgas jau antrą kartą...

ORAI: Sekmadienio dieną aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos

Sekmadienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Pirmadienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas naktį pietryčių, 4–9 m/s, dieną pietų, pietvakarių, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 6–11, dieną 19–24, pajūryje...

Balandžio 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (saugos ir sveikatos darbuotojų diena)

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena;Geologų diena;Pasaulinė gyvybės diena;Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena;Pinhole (camera obscura) fotografijos diena. Balandžio dvidešimt aštuntoji, sekmadienis – 118-oji metų diena (paskutinė 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų...

Prekybos centre pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų

Šeštadienį vienoje iš sostinės prekybos centrų įsikūrusių parduotuvių pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų. Vagyste įtariami trys vyrai suimti, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, Vilniaus apskrities policija vakar apie 18.33 val. gavo pranešimą, kad tą pačią dieną...

Astrologinė prognozė balandžio 28-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Regis, susidrums nuotaika jau iš pat ryto, jeigu susitrukdys numatyta išvyka ar kils incidentų kelyje. Pasistenkite neprarasti pozityvumo. Venkite svaigalų, neaiškių vaistų. Saugokitės aferistų, sektantų. Atsargiai su ugnimi, vandeniu, dujomis bei kelyje. JAUTIS. Šiandien...

Astrologinė prognozė balandžio 27-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Aktualūs bus mokslo, kultūros arba su užsieniu susiję reikalai. Regis, ruošiatės kelionei, egzaminui, ataskaitai ar pan. Neignoruokite perspėjimų, užuominų, jeigu darote kažką nelegalaus. Būtinas ypatingas atidumas kelyje. JAUTIS. Tikriausiai jums pavyks susitarti dėl aktualaus...

Sala, keliautojų vadinama rojumi žemėje: lankančių ją laukia specialus pasiūlymas

Vieni šią vietą pažino legendinėje trilogijoje „Krikštatėvis“, kiti apie ją girdėjo iš susižavėjusių ten pabuvojusių draugų, o treti akį prikaustančias vietovių nuotraukas sklaidė internete. Sicilija garsėja ne tik įstabiu grožiu, temperamentingais vietiniais gyventojais, bet...

„Rimi“ šefas pataria: štai, ką reikia daryti, jei vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio...

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies, bet ir šalia derančių garnyrų. Kas su kuo labiausiai tinka...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, šiandien turėsite reikalų su nepažįstamais žmonėmis, su atvykėliais iš toli. Galbūt tarsitės dėl kelionių, studijų mainų galimybių, dalyvausite kultūriniuose ar šou renginiuose. JAUTIS. Viskas bus gerai, jeigu nesistengsite gauti to, ko nenusipelnėte, ir...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Šiais laikais šios daržovės paplitusios visame pasaulyje ir naudojamos...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru vyniojame į balandėlius. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
<