4.1 C
Šakiai
2024 / 10 / 18

Ką valgo rytų europiečiai: ar pažįstame kaimynų tradicinius patiekalus?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Nors Rytų Europos šalių tradiciniai valgiai – pakankamai panašūs, ar tikrai žinome, ką valgo mūsų kaimynai? Rytų Europos virtuvėje vyrauja sotūs, naminiai patiekalai: virtiniai, įvairiausios sriubos, troškiniai, mėsos, bulviniai patiekalai, raugintos daržovės. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausių šalių virtuvių įkvėpti ingredientai vis didesnio dėmesio susilaukia ir iš pirkėjų.

- Reklama -

Vyrauja paprasti ingredientai

„Pirkėjai linkę vis labiau eksperimentuoti su receptais. Tradicinius patiekalus dažnai paskanina įmantresniais pagardais, įkvėpimo semiasi dairydamiesi į kitų šalių receptus ir juos pritaiko savo virtuvėse. Būtent dėl šios priežasties esame paruošę gausų įvairiausių virtuvių įkvėptų ingredientų asortimentą: nuo mūsų regione mėgstamos varškės, tradicinių kumpių, raugintų daržovių iki prancūziškų ir itališkų sūrių, azijietiškų padažų, sušiams skirtų ryžių ar meksikietiškų tortilijų“, – teigia V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad tiek naminio, tradicinio maisto, tiek sudėtingesnių, šventinių patiekalų ingredientai Rytų Europoje nėra įmantrūs.

„Rytų Europos regiono šalių virtuvės turi daugiau tarpusavio panašumų negu skirtumų. Rytų Europos virtuvėse vyrauja vietiniai ir visiems prieinami ingredientai. Pradedant įvairiausiomis kruopomis, nuo grikių iki perlinių, miltais, varške, sviestu, grietine, bulvėmis, kiauliena, jautiena, silke, įvairiausiomis, dažnai šakninėmis daržovėmis, grybais“, – teigia V. Juodkazienė.

Pasak jos, apie IX–XI a. Rytų Europos regione paplito ruginė duona, kuri tapo bene svarbiausiu maisto produktu. Nuo XIII a. Rytų Europos kulinariją labai stipriai paveikė klajojančių tautų virtuvės. Per totorius, karaimus atkeliavo lakštiniai, virtiniai, įdaryti tešlos gaminiai, taip pat mėsos bei žuvies rūkymo tradicijos, o XIX a. Rytų Europą pasiekė bulvės, kurios tapo vienu svarbiausių šio regiono virtuvės ingredientų.

Daugiau panašumų nei skirtumų

Tradiciniai patiekalai skirtingose šio regiono šalių virtuvėse taip pat yra ganėtinai panašūs, jeigu lietuviai gamina koldūnus su mėsa, grybais ar varške, tai Lenkijoje gaminami jų pusbroliai pierogi, o Ukrainoje varenyky. Šie virtiniai taip pat dažnai įdaromi mėsa, virtomis bulvėmis, netgi kopūstais ar uogomis. Tradiciniai lietuviški balandėliai kaimyninėse šalyse taip pat turi daugybę giminaičių. Pavyzdžiui, jeigu Lietuvoje balandėliai patiekiami su bulvėmis ir grietine, tai Ukrainoje mėgstamas saldžiarūgštis padažas. Lenkijoje balandėliai vadinami golabki, jų įdaras gaminamas iš kiaulienos ir jautienos faršo, tačiau mėsa maišoma ne tik su ryžiais, bet ir miežių ar grikių kruopomis.

- Reklama -

Tiek lietuviai, tiek rytų europiečiai įvairiausiais būdais gamina silkę, daržovių sriubas, kurias dažnai pagardina mėsa, o pavyzdžiui, į tradicinę lenkų sriubą flaki dedamas jaučio skrandis. Latvijoje populiari desertinė ruginės duonos sriuba vadinama rupjaizes zupa. Ji gaminama pirmiausia skrudinant ruginės duonos gabaliukus, po to verdant ir troškinant juos vandenyje. Ši sriuba dažniausiai patiekiama su įvairiausiais džiovintais vaisiais ir uogomis.

Žinoma, Rytų Europoje populiarūs ir bulvių patiekalai – nuo mišrainių su bulvėmis iki blynų, apkepų. Šiuose kraštuose taip pat vyrauja mėsos valgiai – kotletai, įvairiausi kepsniai, šaltiena, dešrelės. O, pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje mėgstamas patiekalas vardu putraimdesas. Dažniausiai ruošiant šią dešrą naudojamos miežių kruopos, kiaulės taukai ir kraujas. Šios dešros prieš patiekiant paprastai supjaustomos, pakepamos keptuvėje ir patiekiamos su bruknių uogiene ar grietine.

„Iki“ atstovė dalijasi keliais Rytų Europos virtuvių įkvėptais receptais, kuriuos lengvai pasigaminsite namuose.

Lenkiška bulvių sriuba

Jums reikės:

  • 8 puodelių kubeliais supjaustytų bulvių
  • 170 g supjaustytos rūkytos kiaulienos šoninės
  • 1 1/2 puodelio kubeliais supjaustytų morkų
  • 1 supjaustyto pastarnoko
  • 1/4 supjaustytos saliero šaknies
  • 2 litrų vandens
  • 1/2 šaukštelio druskos
  • 6 pipirų žirnelių
  • 2 lauro lapų
  • 3 šaukštų sviesto
  • 3 v. š. miltų
  • 3/4 puodelio susmulkinto svogūno
  • 1/2 šaukštelio džiovinto mairūno

Gaminame:

Į didelį puodą sudėkite supjaustytas bulves, rūkytą mėsą, morkas, pastarnoką, salierą, druską, pipirų žirnelius. Įpilkite vandens. Virkite apie 20 minučių arba tol, kol daržovės suminkštės. Nedidelėje keptuvėje ištirpinkite sviestą, suberkite smulkintą svogūną ir šiek tiek pakepkite. Suberkite mairūną ir kepkite dar apie minutę. Tuomet supilkite miltus ir viską gerai išmaišykite. Įpilkite porą puodelių karštos sriubos ir dar pamaišykite. Tuomet viską perpilkite į puodą ir virkite, kol sriuba šiek tiek sutirštės.

Estiškos bulvių salotos

Jums reikės:

  • 5 išvirtų ir supjaustytų bulvių
  • 3 išvirtų ir supjaustytų morkų
  • 200 g supjaustytų marinuotų agurkų
  • 1 nedidelės nusausintos skardinės kukurūzų
  • 1 nedidelės nusausintos skardinės žirnelių
  • 1 supjaustyto nedidelio svogūno
  • Kelių supjaustytų kiaušinių
  • 200 g supjaustytos rūkytos kiaulienos dešros

Padažui:

  • 300 ml grietinės
  • 100 ml majonezo
  • 0,5 šaukštelio citrinpipirių
  • 0,5 šaukštelio bulvių prieskonių mišinio

Gaminame:

Visas salotoms skirtus ingredientus sumaišykite dubenyje. Atskirame indelyje sumaišykite padažui skirtus ingredientus ir viską uždėkite ant daržovių. Išmaišykite ir skanaukite.

Ukrainietiški virtinukai su bulvėmis

Jums reikės:

  • 1 kiaušinio
  • 2/3 stiklinės vandens
  • 1/2 arbatinio šaukštelio druskos
  • 2 1/2 puodelio miltų

Įdarui:

  • 4 vidutinio dydžio bulvių
  • Druskos
  • 2 šaukštų aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus
  • 2 vidutinių dydžio kubeliais supjaustytų svogūnų
  • Šviežiai maltų juodųjų pipirų

Patiekimui:

  • Sviesto
  • Grietinės

Gaminame:

Dideliame dubenyje sumaišykite 1 kiaušinį, 2/3 puodelio vandens ir 1/2 arbatinio šaukštelio druskos ir viską gerai išplakite. Įpilkite 1 puodelį miltų, lengvai išmaišykite, tuomet įpilkite dar 1 1/4 puodelio miltų. Suminkykite tešlą. Stalviršį apibarstykite miltais, padėkite ant miltų tešlą ir dar kartą viską išminkykite. Tešlą sudėkite į dubenį, uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite 30–60 minučių pastovėti kambario temperatūroje.

Bulves dėkite į puodą su vandeniu ir įberkite druskos. Puodą uždenkite, užvirkite, sumažinkite ugnį iki mažos ir virkite uždengę dangtį, kol bulves bus galima lengvai persmeigti šakute. Tuo tarpu didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus. Sudėkite svogūnus ir kepkite, dažnai maišydami, kol jie gražiai paruduos ir apskrus. Bulves išimkite iš puodo ir sutrinkite. Įmaišykite maždaug trečdalį pakepintų svogūnų. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Gautą mišinį atvėsinkite.

Padalinkite tešlą į 4 dalis. Ją iškočiokite ir suformuokite nedidelius apskritimus. Į kiekvieną apskritimą dėkite jau paruošto įdaro ir viską gražiai užlenkite. Galiausiai užvirkite didelį puodą vandens, jį pasiūlykite. Sudėkite virtinukus ir virkite 2–3 minutes, kol šie iškils į viršų. Virtinukus sudėkite į didelį puodą ir uždėkite kelis gabalėlius sviesto. Viską patiekite su grietine ir likusiais keptais svogūnais.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

- Reklama -
spot_img
spot_img

Skirtumai tarp rudens ir pavasario šalnų: Kaip apsaugoti augalus?

Šalnos yra dažnas reiškinys pereinamuoju metų laiku, ypač pavasarį ir rudenį. Nors tiek rudeninės, tiek pavasarinės šalnos gali padaryti didelę žalą augalams, jų poveikis ir apsaugos būdai gali skirtis. Suprasdami šių šalnų skirtumus, galime...

ORAI: Be lietaus, tačiau naktimis kai kur spustels šaltukas

Ketvirtadienio naktį lietaus nenumatoma. Kai kur rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, Kuršių nerijoje 3–6 laipsniai šilumos. Dieną šalyje nelis. Vėjas pietryčių, pietų, 7–12 m/s. Temperatūra...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, spalio 21–27 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite susidurti su įvairiais trikdžiais, jeigu ketinote sudaryti kokias nors sutartis, teikti ar imti interviu. Regis, šeimos narių reikalai pasiglemš visą jūsų dėmesį. Visgi jei pernelyg...

Astrologinė prognozė spalio 17-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Būsite emociškai jautrūs, todėl jausitės nekaip, jei esate neįprastoje situacijoje ar dirbate neįprastą darbą. Labai jautriai reaguosite net į menkiausią nepasisekimą, nepalankumą. JAUTIS. Jums ši diena nepalanki aktyviai veiklai, bendravimui. Bendrauti nelabai seksis nei...

Finansinė parama namo atnaujinimui: dar dvi savaitės teikti paraiškas

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti jo energetinį efektyvumą, dar dvi savaites turi galimybę teikti paraiškas ir pasinaudoti finansine parama. Skubėkite pasinaudoti šia išskirtine...

Pristatytas 2025 m. valstybės biudžetas: skola – 43,2 proc., deficitas – 3 proc.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė finansų ministrės Gintarės Skaistės pristatytam planuojamam 2025 m. valstybės biudžeto projektui. Numatyta, kad 2025 m. biudžeto pajamos sieks 17,98 mlrd. eurų, išlaidos – 23,02 mlrd. eurų. Lyginant su praėjusiais metais, numatoma,...

Kaip tapti nuotoliniu Pagalbos moterims linijos savanoriu?

Savanorystė – puikus būdas prisidėti prie bendruomenės gerovės ir tuo pačiu asmeniškai tobulėti. Pagalbos moterims linija ieško naujų savanorių, kurie teiktų emocinę pagalbą telefonu. Šiuo metu renkama nuotolinė savanorių grupė, todėl nesvarbu, kurioje Lietuvos...

Šildymo sezonui prasidėjus – perspėjimas individualių namų savininkams 

Vienas po kito Lietuvos miestai ir rajonai jau pradėjo centralizuoto šildymo tiekimą, o orams vis labiau vėstant, aktyvų šildymo sezoną pradeda ir individualių namų savininkai, naudojantys autonomines šildymo sistemas. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad kietą...

Trečiadienį įsigalioja draudimas žvejoti lašišas ir šlakius

Nuo trečiadienio įsigalioja draudimas žvejoti lašišas ir šlakius, skelbia Aplinkos apsaugos departamentas (AAD). „Akcija „Saugom lašišą“ rengiama tam, kad migracijos ir neršto laiku lašišinės žuvys būtų apsaugotos ir sėkmingai išnerštų pasiekusios nerštavietes. Šios žuvys įveikia didelį...

ORAI: Dienos bus sausos ir saulėtos, bet kai kur jau pasnigo

Šiandien Lietuvoje lietaus nenumatoma, vyraus nepastovios krypties vėjas, kurio greitis sieks 3–8 m/s. Temperatūra svyruos nuo 8 iki 13 laipsnių šilumos, tad diena bus vėsoka, tačiau be kritulių. Ketvirtadienį irgi nelis. Naktį tikėtinos šalnos –...

Spalio 16-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įvairenybės, Boso diena

Spalio 16-oji – Pasaulinė maisto diena; Boso diena; Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena; Pasaulinė anestezijos diena. Spalio šešioliktoji – 290-oji metų diena (trečioji 42-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 76 dienos. Savo vardadienius šiandien...

Astrologinė prognozė spalio 16-ai, trečiadieniui

AVINAS. Diena gana palanki naujų darbų pradžiai. Galbūt teks reikalauti, kad būtų vykdomi susitarimai, apmokama už atliktus darbus ar pan. Galite atsidurti keblioje situacijoje, bet turėtų pavykti išsisukti. JAUTIS. Po tam tikros santykių krizės ar...

Lidl Lietuva“ tęsia tradicijas: darbuotojams išdalins beveik tris tūkstančius vitaminų rinkinių

Atvėsus orams, svarbu stiprinti savo imunitetą, dėl to „Lidl Lietuva“ tradiciškai savo darbuotojams išdalins imunitetą stiprinančius vitaminų rinkinius. Tokius rinkinius įmonė darbuotojams skirs jau penktus metus iš eilės. „Lidl Lietuva“ darbuotojai taip pat šeštus...

Šakių rajone į duobę įkrito lapė, Biržų rajone iš kanalizacijos šulinio ištraukta telyčia

Pirmadienį ugniagesiams ir gyvūnų globėjams teko gelbėti į duobę įkritusią lape, iš šulinio traukti telyčią. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, 9.38 val. pranešta, kad Šakių rajone, Smilgių kaime, prie fermų į duobę įkrito...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
<