21.1 C
Šakiai
2024 / 05 / 04

Atostogos be streso: kaip pailsėti, kad išloštų ir darbuotojas, ir bendrovė

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Psichologai ir įmonių vadovai sutinka, kad darbuotojams, kurie ilgai neatostogauja, labai sunku išlikti produktyviems ir motyvuotiems, o vasarą ištuštėjantys biurai ir kelionių nuotaikomis gyvenantys kolegos yra sveikos organizacijos rodiklis. Tačiau ne visos atostogos naujiems darbams įkvepia vienodai. Specialistai pasakoja, į ką svarbu atkreipti dėmesį jas planuojant, kad išloštų ir darbuotojas, ir bendrovė, kurioje jis dirba.

- Reklama -

Diana Noreikienė, psichologinio konsultavimo paslaugas teikiančio „Krizių įveikimo centro“ psichologė, sako kad atostogų tikslas – visapusiškai atstatyti fizinę, protinę ir emocinę pusiausvyrą, pasisemti naujų įspūdžių ir idėjų.

Rasa Bartkė, „Western Union“ Talentų pritraukimo vadovė.

„Pavargęs žmogus tampa jautresnis, dirglesnis, jį pradeda erzinti smulkmenos, kurių anksčiau nepastebėjo, prasčiau išlaiko dėmesį, slopsta jo kūrybiškumas ir efektyvumas. Jeigu atrodo, kad nebeužtenka nakties miego ir rytais nebesinori eiti į darbą, tai ženklas, kad trūksta poilsio ir resursai yra išnaudoti. Todėl žmogui reikia persikrauti – kaip kompiuteriui, kai paspaudžiame mygtuką „restart“. Vis dėlto, atostogos nėra skirtos vien resursams atstatyti. Kita atostogų funkcija – galimybė tenkinti savo poreikius, kurie darbo metu galbūt buvo atidėti, pvz. skirti daugiau laiko sau, savo pomėgiams, leisti laiką su žmonėmis, kuriems dirbant nepavysta skirti pakankamai laiko ir pan. Puiku, jeigu atostogos kilsteli gyvenimo kokybę“, – apibendrina D. Noreikienė.

Galioja taisyklė „pažink save“

Lijana Geštautaitė, tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union“ personalo vadovė.

Lietuvos respublikos Darbo kodekse nurodoma, kad darbuotojai bent kartą metuose turi atostogauti dvi kalendorines savaites iš eilės. Lijana Geštautaitė, tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union“ personalo vadovė Lietuvai, sako, kad diskusijų, ar darbuotojams tikrai reikalingos tokios trukmės atostogos, netrūksta, tačiau tyrimai patvirtina: ilgesnis atotrūkis nuo darbo visapusiškai teigiamai veikia žmogaus būseną. Pavyzdžiui, leidinyje „Journal of Happiness Studies“ skelbto mokslinio tyrimo rezultatai rodo, kad idealios atostogos turėtų trukti ne mažiau kaip 8 dienas – tik per tiek laiko žmogus sugeba visiškai atsitraukti nuo darbų ir pasikrauti naujos energijos.

„Kiekvienas žmogus geriausiai žino, kokios trukmės atostogos ir koks poilsio būdas jam yra tinkamiausias. Vieni geriau pailsi ir atitrūksta nuo darbo, kai vienu kartu pasiima didesnį dienų skaičių, bet metų eigoje atostogauja rečiau. Kitiems reikia dažnesnių, nors ir trumpesnių pertraukų. Kaip ir priimant bet kurį sprendimą, galioja taisyklė – „pažink save“. Atostogas planuoti lengviau tada, kai suvokiame, kaip, kada ir kur mes geriausiai susigrąžiname savo jėgas bei energiją. Pastebime, kad darbuotojai yra linkę skaidyti atostogas. Dauguma atostogauja bent dvi kalendorines savaites iš eilės, o likusi dalis išskaidoma metų bėgyje, dažniausiai rudens ir pavasario mėnesiais“, – teigia L. Geštautaitė.

Pašnekovė skaičiuoja, kad „Western Union“ darbuotojai dažniausiai atostogauti renkasi vasarą ir vidutiniškai vienu metu atostogauja 15-17 darbo dienų.

- Reklama -

Apgalvoti visas detales

Anot L. Geštautaitės, kiekvieno darbuotojo atostogos yra visos komandos susitarimo reikalas, nes įmonė ir komanda geriausiai žino, kaip užtikrinti darbų tęstinumą ir paskirstyti darbo krūvį. Įtakos tam turi daug dedamųjų: veiklos pobūdis, darbų sezoniškumas ar jo nebuvimas, įmonėje egzistuojantys procesai, veiklos reguliavimas, atitikties reikalavimai, darbas su klientais ir t.t.

„Komandų vadovai, žinodami darbo prioritetus, turi iš anksto galvoti ir kalbėtis su darbuotojais apie tai, kokiu metu ir kokie prioritetai laukia, kokie svarbūs terminai ar projektai yra suplanuoti. Be to, reikia prisiminti, kad atostogų planavimas yra susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio. Vienašališkas poilsio laiko planavimas nėra tinkamas ir pagarbus sprendimas. Kalbėkitės ir tarkitės iš anksto, kad ir darbai „nedegtų“, ir būtų laiko poilsiui“, – aspektus, kuriuos reikia apsvarstyti prieš kraunantis lagaminą, vardija specialistė.

Komandos susitarimas

Diana Noreikienė, psichologinio konsultavimo paslaugas teikiančio „Krizių įveikimo centro“ psichologė.

Rasa Bartkė, „Western Union“ Talentų pritraukimo vadovė šiuo metu vadovauja trylikos žmonių komandai iš kurių dešimt dirba pagal įprastą darbo sutartį. Vadovė pasakoja, kad komanda turi skaidrią ir aiškią darbuotojų atostogų planavimo sistemą: vienu metu ilgesnių nei 10 darbo dienų trukmės atostogų gali pasiimti du žmonės, o pirmenybė teikiama tiems, kas atostogas susiplanuoja anksčiau ar laisvų dienų neturėjo ilgesnį laiko tarpą.

„Atostogas darbuotojai iš anksto pasižymi bendrame planavimo dokumente. Tuomet peržiūrime, kokių darbų ir kuruojamų atrankų turi atostogauti planuojantis kolega. Atsižvelgdami į kitų komandos narių tuometinį krūvį bei kompetencijas, parenkame, kas perims paliekamus darbus“, – procesą nusako R. Bartkė.

Komandoje įprasta, kad atostogauti išeinantis darbuotojas paruoštų informacinį dokumentą apie paliekamus darbus ir su juos perimančiu kolega pasikalbėtų atskirai – taip užsitikrinama, kad darbai bus perduoti kuo sklandžiau ir aiškiau, o juos perimantys kolegos jausis saugūs ir užtikrinti.

Pasak R. Bartkės, jos komandos darbuotojai atostogas planuoja tada, kai jų nori, nepriklausomai nuo tuometinio komandos užimtumo.

„Dabar kaip tik yra gana sudėtingas metas, vyksta labai daug atrankų, tačiau nesivadovaujame požiūriu, kad darbai yra svarbiau, negu darbuotojų asmeninė gerovė. Visada gebame susiplanuoti taip, kad darbuotojai nebūtų ir nesijaustų „baudžiami“, neturėtų dirbti tuomet, kai visi atostogauja. Privalome jiems suteikti galimybę pelnytai pailsėti ir tą darome. Džiaugiuosi, kad mūsų komanda yra labai susidirbusi, motyvuota, visi jaučiasi įsitraukę. Darbuotojai tikrai laukia atostogų, bet tuo pačiu gali būti ramūs, kad, jiems atostogaujant, darbu bus pasirūpinta ir projektai nesustos“, – sako Talentų pritraukimo vadovė.

Svarbu pakeisti aplinką

L. Geštautaitė dalinasi dar viena „Western Union“ tendencija – vis dažniau darbuotojai naudojasi suteikiama galimybe mėnesį per metus padirbėti iš užsienio ir tokį darbo metodą suderina su atostogomis. Ji skaičiuoja, kad 88% kolegų, kurie naudojasi darbo iš užsienio galimybe, ją derina su atostogomis ar laisvomis dienomis.

„Proga prasitęsti atostogas ir padirbėti iš užsienio ypač dažnai naudojasi Lietuvoje dirbantys užsieniečiai, kurie savo šeimą ir draugus gimtojoje šalyje mato rečiau. Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenanti mano komandos narė iš Azerbaidžano savaitę atostogavo gimtojoje šalyje, o tada liko ten padirbėti nuotoliniu būdu“, – apie tai, kad pakeitus aplinką galima ne tik atsigauti, bet ir įsikvėpti darbui, pasakoja R. Bartkė.

Anot D. Noreikienės, nepriklausomai nuo atostogų scenarijaus, geriausiai pailsi tie, kas pakeičia aplinką ir nusistovėjusią rutiną.

„Rutina kelia nuobodulį ir nuovargį, todėl rekomenduojama įsitraukti į kitokias veiklas, pabendrauti su kitais žmonėmis, išbandyti kažką naujo. Jei pakeisti aplinkos nėra galimybių, svarbu net ir toje pačioje aplinkoje susikurti atostogas, į gyvenimą įlieti naujumo: atsijungti nuo technologijų, išeiti į gamtą, susitikti su draugais, – vardija D. Noreikienė. – Šiuolaikinė visuomenė įpratus prie skubėjimo, įtampos, todėl atostogaujant reikėtų to vengti, įsileisti į gyvenimą daugiau lankstumo. Mano nuomone, svarbu tiesiog palaikyti sveiką, lengvą įtampą, kuri sužadina psichiką. Kaip raumenims reikia judėjimo, taip ir smegenims“.

- Reklama -
spot_img
spot_img

Minint Šv. Florijono diena, ugniagesiai primena apie savo problemas: trūksta gelbėtojų

Minint ugniagesių globėjo Šv. Florijono dieną, šios profesijos atstovai tikina ir toliau susiduriantys su tomis pačiomis problemomis. Profesinių sąjungų atstovai sako, jog šiuo metu trūksta ne tik gelbėtojų, bet ir deramo valstybės finansavimo. Nacionalinio pareigūnų...

Gegužės 4-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šv. Florijonas)

Gegužės 4-oji – Šv. Florijonas, Gaisrų sergėtojo diena; Latvijos Nepriklausomybės Deklaracijos diena. Gegužės ketvirtoji, šeštadienis – 124-oji metų diena (šeštoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 240 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Darbutas, Darė,...

Astrologinė prognozė gegužės 4-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Būsite išsiblaškę, jautrūs. Stigs realybės pojūčio. Tačiau neblogai seksis meninė, kūrybinė veikla. Vakare galite atsidurti keblioje situacijoje. Gali tekti kreiptis dėl medicininės pagalbos. Labiau tausokite sveikatą. JAUTIS. Ši diena turėtų būti aktyvi, džiuginanti susitikimais....

Dažnas slaptažodžių keitimas ne visada padeda: kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 7 patarimus, kaip apsaugoti...

Vis daugiau savo asmeninės informacijos perkeliant į virtualią erdvę, įvairūs duomenys gali tapti pažeidžiami. Kone dažniausias programišių taikinys yra slaptažodžiai, tad gegužės 6-ąją, minint Pasaulinę slaptažodžių dieną, verta prisiminti, kada reikėtų juos pakeisti ir...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 6–12 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje pasistenkite įveikti vidinį inertiškumą ir nesėdėkite sudėję rankas. Darbuokitės, kad iki jaunaties viską užbaigtumėte. Jeigu ieškote darbo, netrukus galite gauti pranešimą apie numatomą pokalbį. Pasižymėsite gera...

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyriškis, leidęs sukčiams naudotis savo elektroniniais duomenimis

Marijampolės gyventojui pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes, įtariama, jog jis pardavė elektroninius duomenis, skirtus ar pritaikytus nusikalstamai veikai daryti. Vyrui gresia viešieji darbai arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. „Taigi, nemanykite, kad savo...

Astrologinė prognozė gegužės 3-iajai, penktadieniui

AVINAS. Ši diena gali būti rami, o jūs – pasyvūs ir svajingi. Kita vertus, gali būti ir taip, kad stigs jėgų bei sveikatos rimtiems darbams arba turėsite rūpintis sergančiu artimuoju. JAUTIS. Regis, jums nestigs energijos,...

„Rimi“ dabar ananasai – pigiau: pagerins virškinimą ir sustiprins kaulus

Ananasai – vieni iš populiariausių tropinių vaisių pasaulyje, pastaraisiais dešimtmečiais atrandantys savo vietą ir lietuvių mitybos racione. Dar Kristupo Kolumbo į Europą atgabenti ananasai šiais laikais tampa dažno šventinio stalo puošmena. Be jų neįsivaizduojami...

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
<