10.9 C
Šakiai
2024 / 05 / 01

11 klausimų apie PSD, kuriuos jaunimui svarbu žinoti rugsėjį

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Rugsėjis daugeliui mokyklą ar studijas pabaigusių jaunuolių reiškia ne tik naujo gyvenimo pradžią bet ir naujus įsipareigojimus. „Sodra“ ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad nuo rugsėjo nebestudijuojantiems ir dirbti nepradėjusiems jaunuoliams gali tekti savarankiškai pradėti mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, o į užsienio aukštąsias mokyklas išvykstantys studentai turi pasirūpinti pažymomis.

- Reklama -

Rugsėjis svarbus mėnuo, nes visi jaunuoliai, kurie šią vasarą baigė gimnazijas, profesines mokyklas ar studijas, PSD buvo draudžiami valstybės lėšomis iki rugpjūčio. Tad iki šiol įmokomis rūpintis nereikėjo.

Jeigu studentas toliau mokysis nuolatinių (dieninių) studijų programose Lietuvoje, jam įmokų mokėti nereikės.

Tačiau jeigu žmogus nuo rugsėjo nebestudijuoja ir šį mėnesį nesusiras darbo ar nesiregistruos Užimtumo tarnyboje, jam atsiranda prievolė kiekvieną mėnesį iki to mėnesio pabaigos pačiam sumokėti minimalią PSD įmoką – 38,74 euro.

PSD įmokų savarankiškai mokėti nereikia ir studijuojant Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, tačiau būtina apie tai informuoti ligonių kasą. Na o išvykstant studijuoti į kitas šalis, tarkime, JAV, Rusiją, reikėtų deklaruoti išvykimą.

„Sodra“ ir VLK specialistai pateikia atsakymus jaunuoliams į aktualiausius klausimus apie PSD.

- Reklama -

Pabaigiau mokyklą, nestudijuosiu. Ar turiu mokėti PSD?

Jei pabaigę mokyklą ar studijas toliau mokytis neketinate, tačiau rugsėjį nepradėsite dirbti ir nesikreipsite į Užimtumo tarnybą dėl darbo paieškų, turėsite PSD įmokas mokėti savarankiškai. Informaciją, kaip tai padaryti, rasite čia: sodra.lt/lt/situacijos/informacija-draudejams/noriu-sumoketi-imokas/savarankiskai-moku-psd-imokas

Pabaigiau mokyklą, eisiu dirbti. Ar turėsiu mokėti PSD?

Jei įsidarbinsite, PSD įmokas nuo atlyginimo apskaičiuos ir perves darbdavys, jei pradėsite savarankišką veiklą – mokėsite nustatyto dydžio PSD įmokas, kaip savarankiškai dirbantis asmuo. Daugiau informacijos apie tai rasite čia: sodra.lt/lt/imokos

Įstojau į universitetą, ar turiu mokėti PSD?

Nuolatinių (dieninių) studijų studentai privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės lėšomis. Jei bestudijuodami nuspręsite mokslus derinti su savarankiška ekonomine veikla – turėsite mokėti nustatyto PSD įmokas, kurių dydis priklausys nuo veiklos formos ir draudžiamųjų pajamų.

Studijuosiu užsienyje, ar nesukaupsiu PSD skolos?

Jaunuoliai, išvykstantys studijuoti į ES šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, teritorinei ligonių kasai (TLK) turi pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą.

TLK turi būti pateikiama oficiali akademinė pažyma firminiame aukštosios mokyklos blanke, kuri patvirtina, kad žmogus šioje mokykloje studijuoja. Tokia pažyma teikiama kasmet, kol tęsiamos studijos, nes PSD galioja vienerius mokslo metus.

Jaunuolių gaunami kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu.

Išvykstantys studijuoti kviečiami pasirūpinti nemokama Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), kurią išduoda TLK. Kortelė garantuoja, kad prireikus bus suteikta būtina medicininė pagalba visose ES šalyse, taip pat Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje. Už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos.

Studijos prasidės spalį. Ar turiu sumokėti PSD?

Pasidomėkite, kurį mėnesį oficialiai prasideda Jūsų studijos. Moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis ir šis draudimas galioja iki rugpjūčio pabaigos. Jei jaunuolis tęsia mokslus nuo rugsėjo – toliau galioja ir PSD.

Studijos kai kuriose užsienio aukštosiose mokyklose prasideda tik spalį. Tokiu atveju PSD įmoką už rugsėjį reikia sumokėti savarankiškai.

Išvykstu studijuoti pagal mainų programą, ar būsiu draudžiamas valstybės lėšomis?

Jei jaunuolis studijuos pagal studentų mainų programą vienoje iš Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje, PSD mokėti nereikės. Išvykstantiems studijuoti rekomenduojama pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele.

Visiems išvykstantiems studijuoti į kitas, ne Europos šalis, patartina pasirūpinti ten galiojančiu sveikatos draudimu.    

Išvykstu studijuoti į JAV universitetą, ką reikia žinoti?

Studijuoti išvykstantiems į trečiąsias šalis, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, jei išvykstama ilgesniam nei pusės metų laikotarpiui, reikėtų deklaruoti išvykimą. Deklaravus išvykimą iš Lietuvos, asmuo PSD Lietuvoje nebedraudžiamas ir nuo išvykimo datos įmokų mokėti neprivalo. Trečiosiose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje. Antraip už gydymą svečioje šalyje reikės mokėti patiems.

Studijuojantiems užsienyje piliečiams, išvykusiems į trečiąsias šalis nedeklaravus išvykimo, Lietuvoje išlieka PSD mokėjimo prievolė, nes tokie studentai nėra draudžiami valstybės lėšomis. Jų sveikatos draudimas galiotų Lietuvoje (ir ES) ir tuo atveju, jei Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka būtų mokamos PSD įmokos.

Išeinu akademinių atostogų, ar turiu mokėti PSD?

Akademinių atostogų metu studentų sąrašuose esantys studentai yra draudžiami valstybės lėšomis, tad ir PSD įmokų mokėti nereikia.

Studijas nutraukę ir iš studentų sąrašų išbraukti jaunuoliai valstybės lėšomis nedraudžiami. Jiems reikia savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas nuo kito mėnesio, jei neįsidarbina, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir nesiima ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos.

Kokio dydžio yra PSD įmoka?

Savarankiškai šias įmokas mokantys žmonės moka 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos dydžio įmokas. Šiuo metu PSD įmoka siekia 38,74 Eur.

Įmokos mokamos kiekvieną einamąjį mėnesį iki mėnesio pabaigos. Laiku mokėdamas įmokas jaunuolis išvengs skolos susidarymo, bus apdraustas ir gaus kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje. Daugiau informacijos apie tai sodra.lt/lt/imokos.

Trumpam išvykstu iš Lietuvos. Ar gausiu sveikatos priežiūros paslaugas užsienyje?

Jei esate drausti PSD, turėtumėte pasirūpinti nemokama ESDK, kurią išduoda TLK. Kortelė galioja visose ES šalyse, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje, o už šiose šalyse suteiktas būtinas sveikatos priežiūros paslaugos visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos.

Vykstant į kitas šalis patartina pasirūpinti toje šalyje galiojančiu sveikatos draudimu.

Kaip nepamiršti sumokėti PSD?

Rugsėjo viduryje „Sodra“ į asmenines gyventojo paskyras sodra.lt/gyventojams atsiųs priminimus visiems, kuriems gali tekti tą mėnesį savarankiškai sumokėti PSD įmokas. Tuos gyventojus, kurie jau naudojosi paskyra ir yra pateikę elektroninio pašto adresą „Sodrai“, priminimas atkeliaus ir elektroniniu paštu.

Pasitikrinti, ar neturite PSD skolos, galima „Sodros“ tinklapyje sodra.lt/pasitikrink. Pasitikrinti, ar esate apdrausti PSD, galite VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?“.

Saulius Jarmalis
Komunikacijos skyriaus vedėjas

- Reklama -
spot_img
spot_img

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Enter title here.

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas viščiukas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

„Iki“ pataria: velykinė antis bus pigi, bet tobulai sultinga ir kvapni: kokioje temperatūroje kepti...

Be galo aromatinga, itin minkšta ir su auksine, traškia odele – orkaitėje kepta antis vis dažniau tampa pagrindine lietuvių Velykų stalo žvaigžde. Svarbiausiai pavasario šventei pirkėjai ieško ko nors išskirtinio, todėl šalia šviežios vištienos,...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
<